Co je koučování?
V dnešní době jen málokdo neslyšel o mentálním koučinku či koučování. Nicméně rozpoznat kdo je a kdo není kouč je složitější, než se na první pohled zdá. Začněme tím, co koučování není. Koučování není psychologie ani terapie. Není tedy tolik zaměřeno na duši a duchovno jako takové. Koučování nabízí mnohem komplexnější metody osobního rozvoje a růstu. Cílem je využití vlastního, skrytého, nebo nerozvinutého potenciálu. Mělo by pomoci naučit překonávat každodenní bariéry, které stojí v cestě zlepšení výkonu či spokojenosti sama se sebou a svým životem. Profese „kouč“ je zkrátka moderní pojem a může jím být kdokoliv, kdo se na to cítí. Koučinkem může být nazývána jakákoliv činnost v našem životě, kterou se rozhodneme změnit k lepšímu.
Kdo je kouč?
Asi nejlépe ho vystihuje slovo „průvodce“. Od kouče jen málokdy uslyšíte radu, pokud o ni sami nepožádáte. Vychází totiž z předpokladu, že to nejlepší řešení Vaší situace naleznete Vy sami. Jen o něm často ani nevíte. Kouč se Vás nepokouší změnit ani předělat, ale pracuje s Vámi jako s osobností. Protože kdo lépe zná Vaše hodnoty, Vaše prostředí, trápení, lásky a nelásky, než Vy sami.
CO NABÍZÍME
To, s čím se na nás často obracíte:
- profesní růst
- posílení nízkého sebevědomí
- hledání motivace
- strach ze změny
- špatné zvládání stresových situací
- neschopnost orientovat se v sobě samém
- hledání hranic svých profesních či osobních možností
Proto nabízíme výhradně individuální koučink zaměřený na osobnostní a profesní růst. Přesto, že jsme zaměřeni především na práci se sportovci, věnujeme se každému, kdo má o naši spolupráci zájem.
JAK PRACUJEME
Naši kouči jsou vysokoškolsky vzdělaní lektoři, využívající svého humanitního zaměření. Věnují se především:
- vzájemné sympatii
- senzitivní empatii
- komunikaci
- důvěře
- interakci
Face to face
Protože koučování stojí především na komunikaci, mělo by první setkání proběhnout osobně. Dle dosavadní zkušenosti lze potvrdit, že během velmi krátké doby (několik desítek minut) zjistíte, zda si vzájemně „sednete“, nebo nikoliv.
Step by step
Druhé setkání by již mělo poodhalit typ, charakter a zaměření budoucí spolupráce.
– Transakční
Tématem sezení je rychlá změna a podpora akce vedoucí k této změně. Může se jednat i o jednorázové setkání kouče s koučovaným, kdy je řešen určitý situační problém. Opakovaná setkání podporují trvalejší změny v osobnosti koučovaného, a může se tak jednat o transformační koučink.
– Transformační
Témata jsou hlubší, kouč pracuje s životními hodnotami a postoji koučovaného. Výsledkem je trvalá změna, která má vliv na více životních oblastí. Cíle koučovaného, na kterých se pracuje, jsou dlouhodobějšího charakteru.
Formy spolupráce
Zaměření
Forma komunikace
Časový harmonogram
V pokročilé fázi koučování, kdy je již definován vztah kouč a koučovaný, využíváme i neosobní formy komunikace.
Videokoučink
Využíván především u klientů, kteří se pohybují v odlišných časových pásmech a mají zájem o různé formy motivačního, či intervenčního koučinku.
Telefon
Využíván jen velmi zřídka a opět pouze u lidí, kteří mají zájem o intervenční koučink.
Elektronickou formou
V operativních případech, kdy není k dispozici jiná možnosti, komunikujeme formou textové elektronické komunikace dle domluvy.